Projekty

Program Rozwoju Kompetencji Osób Dorosłych - K(A)FE

Program Rozwoju Kompetencji Osób Dorosłych – K(A)FE

Okres realizacji projektu: 01.09.2024 – 30.08.2029

Grupę docelową projektu, stanowią osoby czynne/bierne zawodowo w wieku 18-64 lat, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem/zwiększeniem kompetencji oczekiwanych na rynku pracy, zwłaszcza kompetencji przyszłości.

Uczestnikami projektu będzie 960 osób, z czego 80% podniesie swoje kompetencje, co zostanie potwierdzone mikropoświadczeniem.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Dolnośląskimi Pracodawcami.

Dolnośląscy Pracodawcy to związek pracodawców, którzy działają na rzecz pracodawców z regionu. Celem DP jest rozwijanie korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku. Związek negocjuje, konsultuje i opiniuje projekty aktów prawnych, dokumenty programowe i wytyczne dotyczące programów krajowych i unijnych, wspiera pracodawców w ich codziennej działalności oraz rozwoju. Zabiega o konkurencyjność dolnośląskiej gospodarki i sukces lokalnych przedsiębiorstw, dba o wzrost zatrudnienia i wzmocnienie kapitału społecznego w regionie a także włącza się w realizację polityki rynku pracy. DP posiada swoich reprezentantów w ponad 20 ciałach dialogu społecznego, oraz innych koalicjach. DP działa na rzecz pracodawców już od 30 lat.

DP jest również jedną z najliczniejszych organizacji pracodawców na Dolnym Śląsku – skupia ponad 160 pracodawców działających w regionie. Członkostwo w Dolnośląskich Pracodawcach umożliwia kompleksowe wsparcie i szerokie możliwości rozwoju. Filary działalności DP to: rzecznictwo interesów, interwencje usługi wspierające (doradztwo, szkolenia), networking, integracja. Członkowie DP opiniują projekty ustaw i rozporządzeń z różnych sfer prawa gospodarczego.

Od 2002 r. Dolnośląscy Pracodawcy są związkiem regionalnym Konfederacji Lewiatan, którą tworzą branżowe i regionalne związki pracodawców, a członkowie indywidualni oraz pracodawcy posiadający szczególną pozycję gospodarczą i znaczenie w stosunkach pracy. Konfederacja Lewiatan to jedna
z największych i najbardziej wpływowych organizacji biznesowych zrzeszająca pracodawców w Polsce, aktywnie działająca na rzecz przedsiębiorców, dbająca o ich interesy i wpływająca na zmiany legislacyjne w Polsce.

Reprezentanci DP działają w licznych organach eksperckich i radach (na szczeblach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskim). Ich wiedza i doświadczenie, wykorzystywane jest także gremiach odpowiedzialnych za strategiczne decyzje związane z gospodarką czy w pracach grup roboczych Komitetów Monitorujących związanych z funduszami unijnymi.

Więcej o działaniach Partnera, można znaleźć tutaj  

W celu dobrania najbardziej efektywnej ścieżki, każdy uczestnik przejdzie na wejściu autodiagnozę, a następnie bazując na jej wynikach wybierze jedną z trzech ścieżek podstawowych:
  • Akademie Lidera (poziom strategiczny)
  • Akademie Menedżera (poziom taktyczny)
  • Akademia Specjalisty (poziom operacyjny)
Każda ze ścieżek zbudowana jest na programie, skoncentrowanym na podnoszeniu i rozwijaniu kompetencji w danym obszarze. Zajęcia prowadzone będą w formule hybrydowej, z wykorzystaniem nowoczesnych form edukacyjnych (jak np. podcasty) co ma umożliwić m.in. większą elastyczność działań czy pozwolić udział w projekcie osobom pracującym zawodowo.
Po ukończeniu ścieżki podstawowej, osoba uczestnicząca w projekcie, ponownie będzie mogła dokonać wyboru w oparciu o swoje potrzeby i kontynuować rozwój umiejętności poprzez udział w jednej z trzech opcji:
  • Ścieżka Mastermind
  • Ścieżka INQUBE
  • Ścieżka językowa
Podobnie jak w przypadku ścieżek podstawowych, także tutaj program poszczególnych zajęć będzie „uszyty na miarę” pod konkretną tematykę. Dzięki temu, możliwe będzie rozwijanie tych kompetencji, które bezpośrednio odnoszą się do danego obszaru.
Osoby które zakończą udział w swojej ścieżce rozwoju, wezmą udział w aktywności w postaci DT INNOVATHON. Będzie to unikalny warsztat, podczas którego programu zmierzą się z konkretnymi, rzeczywistymi case study z takich obszarów tematycznych, jak zielona i cyfrowa transformacja, zrównoważony rozwój, integracja społeczna/poprawa jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami czy edukacja inkluzyjna.
Po zakończeniu wsparcia wynikającego ze ścieżki, osoba uczestnicząca w projekcie ponownie dokona autodiagnozy/oceny swoich kompetencji oraz otrzyma mikropoświadczenie.
 
Istotnym elementem projektu jest również opracowanie oraz złożenie trzech wniosków o włączenie kwalifikacji wolnorynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji z UEW jako Instytucją Certyfikującą. Mówimy tu o obszarze zielonej i cyfrowej gospodarki, zarządzania oraz metodyki Design Thinking. Ważną rolę odegra w tym procesie Partner Projektu.
 
Kluczowe rezultaty:
  • 960 uczestników_czek projektu
  • 768 uczestników_czek projektu, które podniosą swoje kompetencje
  • 3 wnioski o włączenie kwalifikacji wolnorynkowych do ZSK
Kierownik Merytoryczna projektu: dr Sylwia Wrona, prof. UEW
Menedżerka Projektu: Marta Wasilewska
 
Projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego + w oparciu o umowę o dofinansowanie projektu FERS.01.05-IP.08-0485/23-00
 
Dofinansowanie projektu z UE: 6 067 722,18 zł
 
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki
Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.