O PROJEKCIE:
Celem projektu jest dzielenie się doświadczeniem w zakresie unikania opodatkowania w krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej z kadrą akademicką i przedstawicielami instytucji rządowych Republiki Serbii.
Badanie zjawiska unikania opodatkowania spółek pozwala ujawnić przepływy podatkowe jednostek gospodarczych, które mogą być związane z nadużyciami finansowymi lub oszustwami. Celem projektu jest dzielenie się doświadczeniem z zakresu unikania opodatkowania przez spółki w krajach Grupy Wyszehradzkiej z kadrą naukową i przedstawicielami władzy z Serbii. Partnerzy z Czech, Polski, Węgier i Serbii będą przedstawiać wyniki swoich badań wykorzystując metodykę badania opracowaną przez partnera ze Słowacji. Wszyscy partnerzy będą współtworzyć finalny produkt, czyli monografię naukową na temat unikania opodatkowania spółek w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Serbii. Artykuły opracowane w trakcie współpracy będą prezentowały kierunki zmian przepisów prawa i wpływu unikania opodatkowania spółek na politykę zrównoważonego rozwoju.
PRODUKTY PROJEKTU
Tax Avoidance, Accounting and Financial Reporting. The Perspective of the Visegrad Group Countries and Serbia
Pierwsza monografia, produkt projektu, wydana w ramach realizacji TaxA. Poszczególne rozdziały publikacji obejmują szerokie aspekty związane z przedmiotem badań, w tym między innymi: unikanie opodatkowania, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa. Monografię można bezpłatnie pobrać tu:
Fraud in Accounting and Taxation and Its Detection. The Practice of Central and Eastern European Countries
Pierwsza monografia, produkt projektu, wydana w ramach realizacji TaxA. W pierwszych trzech rozdziałach poruszana jest tematyka związana z różnymi sposobami wykrywania oszustw na podstawie sprawozdań finansowych spółek, oceną ryzyka podatkowego, a także wdrażania rozwiązań prawnych służących do minimalizowania unikania opodatkowania. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone są robotyzacji i automatyzacji procesów rachunkowości w celu eliminowania nadużyć podatkowych oraz zaprezentowaniu nowych narzędzi do ujawniania oszustw podatkowych (w tym na podatku VAT). Monografię można bezpłatnie pobrać tu:
Tax avoidance, fraud detection and accounting in v4 countries
Prezentowana książka powstała przy współudziale naukowców z Polski oraz Czech, w tym także młodych naukowców ze Szkoły Doktorskiej UEW. Prezentowane w monografii zagadnienia dotyczą teoretycznych aspektów unikania opodatkowania, roli rachunkowości w wykrywaniu oszustw finansowych. Szczególnym walorem prezentowanej monografii są rozdziały o charakterze aplikacyjnym opisujące wykrywanie manipulacji w sektorze najmu oraz ukazujące skutki zmian systemu prawa podatkowego na występowanie anomalii w kształtowaniu podatku od zysków kapitałowych. Książkę można bezpłatnie pobrać tu:
EVENTS:
Online Workshop WRO 2021 (11.06.2021): “Tax evasion and tax avoidance in V4 countries + Serbia. Influence of law adjustments”. At the seminar we will discuss issues related to tax avoidance and tax fraud detection. Topics also include problems in accounting and financial reporting of companies, particularly during the COVID-19 pandemic.
Seminarium z tematyki unikania opodatkowania WRO2021 jest już za nami. W piątek 11 czerwca 2021 roku spotkaliśmy się z naukowcami z Czech, Serbii, Słowacji, Węgier i Polski na kolejnym już spotkaniu w ramach projektu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Organizatorem spotkania był Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Kierownikiem merytorycznym projektu jest dr Piotr Luty z Katedry Rachunkowości, Sprawozdawczości i Analizy Finansowej, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W czasie prezentacji omawiane były tematy z zakresu automatyzacji i robotyzacji rachunkowości, a także zastosowania sztucznej inteligencji w wykrywaniu oszustw podatkowych. Omawialiśmy także motywy unikania opodatkowania w krajach V4. Wskazywaliśmy na możliwości manipulowania danymi finansowymi oraz badaliśmy efektywną stopę opodatkowania. Dodatkowo zajęliśmy się problemem transparentności informacji podatkowych i systemów rachunkowości. Serdecznie dziękujemy za udział w seminarium. W szczególności dziękujemy zaproszonym gościom:
Lidija Barjaktarović
Krzysztof Biernacki
Hana Bohusova
Alicja Brodzka
Dora Kerezsi
Vilmos Lakatos
Marko Milojević
Vule Mizdraković
Pavel Semerád
Lucie Semerádová
Paweł Siarka
Veronika Solilova
Patrik Svoboda
Gergő Tömöri
Roman Vavrek
Rezultatem seminarium WRO2021 będą dwie monografie, które zostaną udostępnione Państwu pod koniec 2021 roku.
Kolejne seminarium odbędzie się w Belgradzie (Serbia) w grudniu 2021. W zależności od sytuacji epidemicznej w formie stacjonarnej lub online.
NUMER PROJEKTU: 22010083
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.10.2020 – 31.05.2022 r.
LIDER PROJEKTU:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
PARTNERZY PROJEKTU:
WYDARZENIA
Planowane wydarzenia: 4.12.2020 - Seminarium FINIZ 2020 (Belgrad, Serbia), 11.06.2021 - Seminarium WRO 2021 (Wrocław, Polska) on-line, 03.12.2021 Seminarium FINIZ 2021 (Belgrad, Serbia) on-line, Dobre Praktyki Unikania Opodatkowania Spółek (monografia).
Uniwersytet Mendla w Brnie jest uniwersytetem publicznym z długą tradycją w nauczaniu i badaniach. Uniwersytet został założony w 1919 roku i dumnie nosi imię J. G. Mendel. Uniwersytet składa się z pięciu wydziałów: Nauk Rolniczych, Biznesu i Ekonomii, Leśnictwa i Technologii Drewna, Rozwoju Regionalnego i Studiów Międzynarodowych oraz Ogrodnictwa...
Czytaj więcej >>Uniwersytet Preszowski w Preszowie należy do najbardziej renomowanych i wyróżniających się uniwersytetów na Słowacji. Uniwersytet składa się z 8 wydziałów: Wydziału Sztuki, Grecko-Katolickiego Wydziału Teologicznego, Wydziału Humanistyczno-Przyrodniczego, Wydziału Zarządzania, Wydziału Edukacji, Wydziału Teologii Ortodoksyjnej, Wydziału Sportu, Wydziału Opieki Zdrowotnej…
Czytaj więcej >>Singidunum University to instytucja szkolnictwa wyższego, która zapewnia techniki naukowe i metody nauczania stosowane w znanych europejskich ośrodkach uniwersyteckich. Uniwersytet składa się z 6 wydziałów w Belgradzie: Wydziału Biznesu, Wydziału Turystyki i Zarządzania Hotelarstwem, Wydziału Informatyki, Wydziału Nauk Technicznych...
Czytaj więcej >>University of Debrecen
Uniwersytet w Debreczynie ma ponad 450 lat. Jest jednym z 500 najlepszych uniwersytetów na świecie. Uniwersytet składa się z 14 wydziałów: Wydziału Ekonomii i Biznesu, Wydziału Nauk Rolniczych i Żywności oraz Zarządzania Środowiskowego, Wydziału Prawa, Wydziału Nauki i Technologii...
Czytaj więcej >>Jest największą prywatną uczelnią w Czechach. Ambis.College zapewnia zaawansowane szkolenie zawodowe i kształcenie ustawiczne. Należy do COGNOS AG, która prowadzi uczelnie, szkoły techniczne w Niemczech, Czechach, Luksemburgu…
Czytaj więcej >>Najstarsza i największa polska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska związanego z rachunkowością i finansami na terytorium Polski od 1907 r. Od 1989 r. SKwP jest zwykłym członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Od 1996 r. SKwP jest aktywnym członkiem Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA)…
Czytaj więcej >>Koordynator projektu: Piotr Luty
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.
Budżet projektu: 28 268,00 EUR